TOEFL Merkezi

TOEFL iBT testleri, merkezi ABD de, New Jersey, Princeton’da, özel ve kar amacı gütmeyen ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanır ve değerlendirilir. Günümüzde tüm dünyada, her yıl 1 milyondan fazla kişi bu sınavı alarak İngilizce bilgi seviyelerini ölçmekte ve belgelemektedir. TOEFL sınavı başlangıçta ABD üniversiteleri tarafından öğrencilerin üniversiteye devam edebilmeleri için gerekli akademik ingilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek amacıyla oluşturulmuştur. Zaman içerisinde bu sınav başarısını kanıtlamış ve kullanımı yaygınlaşarak günümüzde bütün dünyada ingilizce eğitimi verilen üniversiteler, kolejler, profesyonel lisans programları, burs programları, şirketler, devlet kuruluşları tarafından işe giriş ve terfilerde benimsenerek muhtemel öğrenci veya iş adaylarının ingilizce bilgi seviyesini belirlemek için kullanılır konuma gelmiştir. TOEFL iBT sonuçları diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de tüm özel ve resmi kurumlar tarafından kabul edilmektedir. TOEFL iBT sınavı standartlaşmış seçmeli sorulardan oluşmakta olup günümüzde tamamı bilgisayar üzerinden internet yoluyla tüm dünyada aynı ücret, standart ve koşullarda uygulanmaktadır.

TOEFL iBT Sınavının İçeriği

4 bölümden oluşan TOEFL iBT sınavı, her bir bölüm (Listening, Reading, Speaking, Writing) 30 puan olmak üzere toplam 120 puan üzerinden değerlendirilecektir. Sınav süresi yaklaşık 4 saat 15 dakikadır.

 

Bölüm Puan
Listening 30
Reading 30
Speaking 30
Writing 30
Toplam 120


Bölüm

Soru Sayısı

Süre

Reading

Her biri 12-14 sorudan oluşan 3-5 pasaj

60-100 Dakika

 Listening

Her biri 6 sorudan oluşan 4-6 konferans

Her biri 5 sorudan oluşan 2-3 konuşma

60-90 Dakika

 Ara

10 dakika

 Speaking

2 independent (bağımsız) ve
4 integrated (bütünleşik/birleşik) olmak  üzere toplam 6 bölüm (soru)

20 Dakika

Writing

1 integrated (bütünleşik) bölüm

1 independent (bağımsız) bölüm

20 Dakika

30 Dakika


TOEFL sınavının KPDS ve ÜDS karşılıkları için lütfen tıklayınız

 


Sınav Kayıt
Sınava internet, telefon veya posta ve fax ile başvuru yapabilirsiniz. Sınav ücreti 185 USD’dir. Bu ücret sınav için gün alırken, kredi kartıyla doğrudan sınavı yapan şirket ETS’ye ödenir.

1. Online Kayıt: Kayıt yaptırmadan önce aşağıdaki linkten ETS ’ye üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra aynı linkten kredi kartınızla ödeme yaparak sınava girmek istediğiniz gün ve saati belirleyebilirsiniz. www.ets.org/toefl/ linkini kullanarak başvuru yapabilirsiniz. Internet üzerinden yapılan başvurular en geç 7 gün önceden yapılmalıdır. Geç kayıt dönemi, (sınav günü hariç) sınavdan üç gün önce sona erer.

2. Telefonla Kayıt: Telefon aracılığı ile başvurmayı tercih eden adayların da en az 7 gün önceden başvurularını yaparak kayıt olmaları gerekmektedir. Telefon ile kayıt Türkiye 'nin bağlı bulunduğu Hollanda merkezi aracılığı ile yapılmaktadır.

Telefon Numarası: (0031) 320 239 540  
Faks: (0031) 320 239 541
E-Posta: euregs@thomson.com

3. Postayla Kayıt: www.ets.org adresinden gerekli kayıt formunu bulabilirsiniz.

 

Ürün

Ücretler

TOEFL® Internet-Based Test

US$ 185

Geç kayıt ücret farkı

US$ 25

Sınav tarihi değişikliği

US$ 40

İptal Edilen sonuçları tekrar isteme

US$ 20

Ekstra skor belgesi

US$ 17

TOEFL iBT Speaking VEYA Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi

US$ 60

TOEFL IBT Speaking VE Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi

US$ 120

Ödeme reddedildiği takdirde

US$ 20Sınav Merkezi Kuralları

 • Sınav saatinden en az 45 dakika önce merkezimizde olmanız gerekmektedir. Sınava 30 dakikadan daha geç gelen öğrenciler sınava girme haklarını kaybederler.

 • Sınav esnasında cep telefonu benzeri tüm elektronik aletler kapatılmalı ve test merkezinin sağladığı dolaplara kilitlenmelidir.

 • Katılımcılar okuma ve dinleme bölümlerinden sonra 10 dakika zorunlu ara vermek zorundadırlar. Bu süreyi aştığınızda, sınavınız veya skorunuz iptal edilebilir.

 • Katılımcılar sınav boyunca istedikleri takdirde ihtiyaç molası verebilirler ama bu esnada sınav süresi durdurulmaz.

 • Katılımcıların sınav esnasında kullanacakları kalem ve kağıtlar test merkezi tarafından verilir. Sınavda kullanılan tüm malzemeler, sınav sonunda gözlemcilere teslim edilir.

 • Katılımcılar molalarda test merkezi dışına çıkamazlar, herhangi bir sözlük ve kitaptan yararlanamazlar.

 • Test merkezi kurallarına ve sınav yöneticilerinin uyarılarına uymayan katılımcılar sınav yöneticileri tarafından kendilerine haber verilmeksizin ETS’ye bildirilir.

 •  

Kimlik Belgeleriyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav günü istenen özelliklere uygun bir kimlik belgesi bulundurulması şarttır. Gerekli kimlik belgesini yanında bulundurmayan adaylar kesinlikle sınava alınmayacaktır. Eksik belge nedeniyle giremediğiniz sınav için ödediğiniz ücret iade edilmez. Kimlikler sınav süresince gözlemcilerde kalacaktır. Geçerli kimlikler şunlardır;

 • Fotoğraflı ve imzalı pasaport

 • Fotoğraflı, imzalı ve Tam Doğum Tarihi ile (Gün, Ay ve Yıl) sürücü belgesi.
  (Örnekleri görmek için buraya tıklayın)

 • Fotoğraflı ve imzalı ulusal kimlik.
  Önemli Not: Fotoğraf adayın şuandaki görüntüsüne tam olarak benzemeli. Fotoğraf son bir yıl içinde çekilmiş olmalıdır.
  (Örnekleri görmek için buraya tıklayın)

 • Yabancı uyruklu adaylar için sadece pasaport geçerlidir.

Kabul Edilmeyen Kimlik Belgeleri

 •  Süresi geçmiş tüm kimlik belgeleri,
 •  Uluslararası sürücü belgeleri,
 •  Üyelik kartları,
 •  Uluslararası öğrenci kimliği,
 •  Her türlü kredi kartı,
 •  Noter tarafından hazırlanmış yazı veya belgeler,
 •  Sosyal sigorta kartları,
 •  İşyeri kimlik kartları,
 •  Acemi veya geçici kimlik belgeleri (örneğin geçici sürücü belgesi)
 •  Her türlü kimlik fotokopisi.

Kişisel Eşyalar

Kimlik belgesi dışındaki kişisel eşyaların sınav salonuna sokulmasına izin verilmez. Sınavdan önce sınav merkezi personeli, örneğin cep telefonu, çağrı cihazı, cep bilgisayarı, dijital ajanda, el çantası ve ders materyali gibi özel eşyalarınızı nerede saklamanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Sizden, cep bilgisayarınızdaki bilgileri boşaltmanız istenebilir. Saklama alanı sınırlı olduğu için yanınızda çok eşya getirmeyiniz. Sınav merkezi adayların özel eşyalarının sorumluluğunu üstlenmez. Sınav sırasında veya sınav aralarında kişisel eşyalarınızı almanıza izin verilmez.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sınav sonuçlarınız, sınav soruları karşısındaki performansınıza göre belirlenir. Resmi bir sonuç belgesi alabilmek için Listening ve Reading bölümlerinden en az birer soruya cevap verilmesi, en az bir kompozisyon yazılması ve en az bir Speaking işleminin tamamlanması zorunludur. Internete dayalı sınavda 4 bölüm sınav sonucu (Reading, Listening, Speaking ve Writing) ve bir toplam sınav sonucu bulunmaktadır. Sınav sonuç belgesinde sayısal sonuçlara ek olarak, performans düzeyinizi ve verilen sınav sonucu sınırlarına göre sınav adaylarının tamamlayabileceği görevleri tanımlayan bir performans bildirimi yer alır. Başarı düzeyi TOEFL iBT için 80 olarak saptanmıştır

TOEFL sınavı için ödediğiniz ücrete dahil olarak:

 •  Bir adet basılı ve bir adet internet üzerinden olmak üzere sınav sonucu tarafınıza bildirilecektir.
 •  Sınava kayıt olurken belirtilmiş olması şartıyla, sınav sonucunuzun gönderilmesini istediğiniz 4 kurum veya makama ETS tarafından sınav sonuç belgesi gönderilecektir.


TOEFL iBT online kayıt sistemini kullanarak, sınav tarihinden bir gün önce en geç saat 10.00 'a (P.M.) kadar skor gönderilecek kurumlara ekleme veya çıkarma yapılabilir. ETS, sınava girdiğiniz tarihten 15 iş günü sonra, size bir adet sonuç belgesi ve gönderilmesini istediğiniz kurumlara birer adet resmi sonuç belgesi gönderir. Postalanacak basılı skor belgesinde her bölümde aldığınız sonuçlar ve toplam skor yer alır. TOEFL sonuçları iki yıl geçerlidir.

 

 

Bizi Takip Edin